BG online

Lični razvoj

Ljubomora u partnerskim odnosima

Da li prevara znači i da je došao kraj?

Svako osećanje ima neku svoju funkciju, pa tako i neprijatna osećanja postoje da bi nam ukazala da smo nečim nezadovoljni, da nešto treba da se promeni u našem životu ili u našem viđenju životnih situacija. Ljubomora po osnovnoj definiciji podrazumeva strah od gubitka. Kad kažemo “gubitak”, ne mislimo samo na gubitak druge osobe, već i na gubitak samopoštovanja i predstave o sebi. Samo pojava ljubomore znači da u odnosu ili percepciji odnosa nešto nije u redu i da nešto treba promeniti.
Kad govorimo o partnerskim odnosima, postoji ljubmora koja je adekvatna ili normalna, odnosno realna reakcija na partnerovo ponašanje. Takođe, postoji i neadkvatna ili patološka ljubomora, koja pokazuje da nešto nije u redu u samoj percepciji sebe, veze i partnera, kad osoba misli da je partner vara, a on to u stvari ne radi. Ovo neadekvatno i patološko osećanje može da dovede do mnogo teških, čak i tragičnih posledica ako se ne prepozna i ne leči na vreme.

Toksično osećanje

Ljubomora je svakako toksična i po onoga ko oseća, kao i po drugu osobu i po sam odnos. Ako osoba zaista ima dokaze da je partner vara, onda je važno da odluči gde će postaviti granice u tom odnosu. Mi smo ti koji pristajemo na neki odnos i možemo da odlučimo da iz njega izađemo. Na primer, ako žena primeti da muž često flertuje sa drugim ženama ili sumnja da ima vezu sa nekim, na njoj je da odluči da li prihvata da živi u takvom odnosu ili će iz njega da izađe i nađe odnos u kome će se osećati zadovoljnije. Česta greška je uverenje da će se druga osoba promeniti pod pritiskom, pretnjam ili ucenama ili čak da će se zbog nekog drugog promeniti. Ljudi se ne menjaju zbog drugih, već zbog sebe.

Kajanje

Postoje i drugi primeri prevare, gde je neko to uradio zbog nezrelosti i nezadovoljstva sobom i odnosom u kojem je napravio grešku, ali se kaje i želi da ostane u braku ili vezi. To može da bude povod za bračnu terapiju. Ponekad takva situacija može da doprinese tome da oba partnera shvate da su sa nečim bila nezadovoljna i da treba da promene nešto u svom ponašanju kako bi se osećali bolje i kao bi njihov odnos bio funkcionalniji. Povređena strana može na različite načine da reaguje na ponašanje partnera. Može da mu prebacuje to što je uradio i tako muči i sebe i njega, ali i napravi još veće udaljavanje, što je neka vrsta emocionalne ucene. Ali, može i da odluči da krenu iz početka i da mu neće prebacitaviti za greške iz prošlosti ako obeća da se više neće to ponoviti i da će aktivno raditi na poboljšanju svog odnosa. U tom slučaju osećanje nezadovoljstva koje su imala oba partnera, učinjene greške i adekvatna ljubomora bili su u funkciji poboljšanja njihovog međusobnog odnosa, odnosno to je bio okidač da shvate da nešto nije u redu i da treba da aktivno rade i promene ono čime su nezadovoljni. Ako osoba realno proceni situaciju i oseti adekvatnu ljubomoru, to može da bude povod da se spase brak ili veza.

Ljubica Bogetić, psihoterapeut

 

© by BGonline. All rights reserved

Prijavite se za newsletter BGonline-a! Radite na sebi, tu uvek ima posla!

Ostavite komentar

Komentar

Please Login to Comment.

To Top
PROČITAJTE I OVO:
„Bella ciao“ se čuje iz njihovih domova Članovi ansambla Srpskog…

You cannot copy content of this page