BG online

Lični razvoj

Muška strana razvoda

Dobar tata ne mora biti i dobar muž

Iza svakog braka i razvoda se krije duboko intimna, neponovljiva priča dvoje ljudi. Kako je brak najkomplikovaniji međuljudski odnos, tako su i niti koje pletu priču rastanka složene i duboke.
O razvodu se obično piše sa pozicije žene, dece i loših očeva koji na žalost odlaskom iz braka često zanemaruju ili napuštaju svoju decu. Međutim, u praksi se za pomoć često javljaju i dobre tate koje teško prolaze kroz razvod. Muška i ženska strana razvoda imaju svoje različitosti.

Prosečan dobar tata je prosečno loš muž

Žene su te koje češće iniciraju razvod i u najvećem broju slučajeva, pogotovo kada su deca manja, ostaju da žive sa svojom decom. Prosečno dobar tata je i prosečno loš muž, jer ne prepoznaje dovoljno značaj ljubavnog bračnog odnosa i emocionalne povezanosti sa svojom suprugom, već je skloniji da partnerski odnos gleda kroz porodično i roditeljsko funkcionisanje.
Jedan klijent mi je rekao da nije video ljubavni odnos sa svojom suprugom odvojeno od porodice: “uvek sam se trudio da brinem o porodici, ali nisam video brak”. Od početnog šarmantnog momka koji se trudi da zavede i zadrži svoju devojku, muškarci kada postanu muževi neretko izgube sluh za romantičnu povezanost i postaju operativno usmereni ka porodici i deci. Godinama pre samog razvoda oni propuštaju da čuju i vide svoje supruge koje su bile nezadovoljne u tom braku.

Žene prve primete

Žene su u braku mnogo više fokusirane na partnersku emocionalnu povezanost i partnerski odnos dok muškarci brak doživljavaju u sklopu opšteg porodičnog funkcionisanja. Žena je zato ranije i češće u braku počinju da primećuju ukoliko nešto u ljubavnoj, partnerskoj i emocionalnoj povezanosti ne funkcioniše. Zato muškarci bivaju iznenađeni kad jednog dana žena pokrene priču o razvodu. Naravno, ima i muškaraca koji osećaju nezadovoljstvo partnerskim odnosom, ali zbog dece i očuvanja porodice ne žele da izađu iz braka. Čini se da oni svoj identitet grade kroz porodičnu ulogu a manje kroz ulogu partnera svoje supruge . Zato razvod kod muškaraca dovodi do gubitka identiteta. Ženama je veći stres u svemu tome muž nego deca.

Ženama je muž veći izvod stresa od dece

U praksi često vidim da prosečno loš muž zaista ne reaguje i ne uzima za ozbiljno nezadovoljstvo u braku sve do papira za razvod braka, kao da ga to tresne u glavu. Dobar tata je često prosečno loš muž. Muškarcima je u takvom braku bolje nego ženama, a ženama je u braku muž veći izvor stresa od dece. Prosečan oženjeni muškarac je zadovoljniji i bolje mu je u braku nego prosečno udatoj ženi. Žene su te koje značajno češće donose odluku i pokreću razvod braka. To znači da se prosečan muškarac ne razvodi svojom odlukom i voljom.

I dobre tate se razvode, zar ne?

Na žalost, istina je da veliki broj očeva nakon razvoda se udalji i razvede od svoje dece ili ih u potpunosti napusti. Ali, to ne rade svi očevi. U praksi je mnogo dobrih tata koji se tokom razvoda suočavaju sa nizom specifičnih problema.
Gubitkom braka muškarac gubi suživot sa decom. Često su zatečeni odlukom o razvodu . Dobrim tatama najveća tuga potiče od gubitka svakodnevice koju su imali sa svojom decom i u tome se teško snalaze. Pokušavaju da pošto poto spasavaju brak dok psihološki kraj predstavlja iseljenje iz kuće i tada se često veoma lose emocionalno nose sa novonastalom situacijom. Manje su u kontaktu sa lošim osećanjima, tugom, skloniji su nezdravim oblicima ponašanja, osećaju se neadekvatno, češće nego žene preskaču period tugovanja zbog razvoda, imaju manju podršku prijatelja, u muškim prijateljstvima se manje govori o intimnim dubokim temama, finansijski moraju da brinu o dve kuće. U praksi te dobre tate se obraćaju za pomoć terapeutu sa pitanjem kako da dobro nastave da obavljaju očinsku ulogu, a manje dolaze na psihoterapiju zbog svoje tuge dok se u svakodnevici navikavaju na samački život i sve ono što nisu ranije radili.

Ženi je najteže da se razvede od dobrog tate

I tate mogu biti dobri roditelji, a ne tako dobri muževi. Dobre tate su očevi koji su dobro povezani sa decom, ali nemaju taj kanal u pravcu partnerke. Ženama je najteže da se razvedu od dobrog tate. Najteže joj je da donese tu odluku kada je neispunjena kao žena dok su deca srećna i ispunjena uz svog tatu.
Neke tate postanu bolje nakon razvoda jer se više fokusiraju na to kako će provesti vreme sa svojom decom budući da nisu više svakodnevno sa njima. Kad dobre tate iniciraju razvod nose se sa prolongiranjem osećaja krivice da su napustili svoju decu, Naravno, ima i obrnutih priča da su tate bolji roditelji od mama i da deca ostaju da žive sa njima.

Kako se razvode zreli, zdravi ljudi?

Sve je više razvoda sa podeljenim starateljstvom, a u manjem broju ima parova koji se lepo rastanu, ostanu dobri roditelji i prijatelji jedno drugom do kraja života. To su zreli, zdravi ljudi koji umeju da prepoznaju da im je ljubav gotova i zrelo nastave da obavljaju roditeljsku dužnost. Inspiraciju za ovo što sam podelila sa vama sam dobila od svojih muških klijenata tokom prethodnih godina. Mislim da zaslužuju da se čuje glas i dobrih tata koji specifično prolaze kroz razvod i trude se da budu dobre tate svojoj deci.

Branislava Pavlović, porodični i bračni psihoterapeut
Foto: Dario Konstantinović

www.branislavapavlovic.rs
pavlovic.branislava@outlook.com
FB: www.facebook.com/Pavlovic-Branislava-psiholog-i-psihoterapeut

Intervju sa Branislavom Pavlović:

Porodica na psihoterapiji

Saveti Branislave Pavlović:
Disfunkcionalni ljubavni odnos
Šta se desilo sa mojim partnerom, promenio se?
Od zlostavljanja porodice do maltretiranja kućnog ljubimca
Da li ste razočarani u svoj brak ili vezu
Šta se dešava kad u partnerski odnos ušeta neko treći?
Tikovi kod dece
Život u začaranom krugu društvenih mreža
Porodica u krizi
Moraju li svi da imaju decu?
Kako pomoći depresivnoj osobi?
Da li ste tužni ili depresivni?
Prevara u braku
Da li dajete, uzimate ili kalkulišete u ljubavi?
Loš brak i nesrećna deca u njemu

© by BGonline. All rights reserved

Prijavite se za newsletter BGonline-a! Radite na sebi, tu uvek ima posla!

Ostavite komentar

Komentar

Please Login to Comment.

To Top
PROČITAJTE I OVO:
Anksioznost karakteriše patološki doživljaj straha. Ona nastaje kao emocionalni odgovor…

You cannot copy content of this page