RODITELJSTVO JE OZBILJAN ŽIVOTNI ZADATAK
Zadatak svakog dobrog roditelja je da pripremi svoje dete za samostalni život u društvu, a tokom tog perioda i da ga uči i pomogne mu da izgradi predstave o sebi, drugima i svetu. Taj sistem predstava, ideja i vrednosti je neka vrsta osnovne mape koja će kasnije služiti detetu za orjentaciju u životu. Za pravilan razvoj deteta važna je roditeljska ljubav- napominje čuveni psihoterapeut Zoran Milivojević koji je objavio knjigu “Roditeljovanje” namenjenu svima onima koji žele da budu bolji sebi i svojoj deci.
-Dete se bez ljubavi ne može razvijati pravilno, a brojna istraživanja su pokazala da je kod teško emocionalno zanemarene dece veći stepen oboljevanja i smrtnosti- piše Milivojević u “Roditeljovanju” i dodaje da se odrasli drugačije emocionalno vezuju za druge ljude u odnosu na decu.-Odrasli se vezuju sa svešću da mogu ne samo preživeti, već i nastaviti kvalitetno živeti nakon što prežale gubitak voljene osobe. Kako deca zavise od roditelja, ona se vezuju sa svešću da ne mogu da prežive bez osobe od koje zavise. Zato je za dete ljubav potreba, a za odraslu osobu želja.
Kako razumeti ljubomoru?
Osećanje ljubomore koje se često pojavljuje kod braće i sestara po rečima Zorana Milivojevića može na negativan način da utiče na detetovu sposobnost da voli i primi ljubav.
-Iz tog razloga roditelji treba da razumeju detetovu ljubomoru i pomognu mu da oseti da je voljeno.
Milivojevic kaže da što je manja razlika u godinama između dece šanse da ljubomora bude problem su veće, a posebno kod dece istog pola koja upoređuju odnos koji roditelji imaju prema njima pojedinačno.
-Deca se između sebe takmiče i upoređuju. Kad su mala ona razmišljaju u slikama i za dete je ljubav ono što ono vidi da mu roditelj radi- pažnja koju mu posvećuje. Kad dobiju brata ili sestru deca vide da roditelji veću pažnju posvećuju bebi i zaključuju da bebu vole više nego njega- objašnjava Milivojević i kaže da se to dete neće naljutiti na roditelje već na bebu koja “krade” deo njihove ljubavi.
-Većina dece shvata da “mora da prihvati i voli brata ili sestru ako želi da zadrži roditeljsku ljubav”. Zato često i razvija dvostruki, odnosno ambivalentni odnos prema mlađem detetu. Roditelji ne treba da podcenjuju destruktivni potencijal dečije ljubomore.
Deci treba jasno i često pokazivati ljubav, ali to nekad nije dovoljno da bi ljubomora nestala. Decu treba podsećati da su voljena i da ne treba da se plaše gubitka ljubavi.
Nemoćni roditelji
Odgovornost deteta prema sebi i drugima se postepeno izgrađuje, a to je proces koji počinje još u drugoj godini života. Zoran Milivojević podseća da mnogi savremeni roditelji pogrešno izjednačavaju ljubav i vaspitanje.
-Dok pokušavaju da izbegnu neizbežni konflikt sa decom, na kraju popuštaju odustajući od svojih zahteva i postaju “nemoćni roditelji”. Odustajanje zbunjenih roditelja od toga da budu autoriteti ima negativne posledice na detetov odnos prema drugima, školi, kao i na njegove šanse za srećan život- upozorava Milivojević u “Roditeljovanju”.
Roditelje koji su spremni “da se odriču i žrtvuju” za dobrobit dece, kad u tome preteraju oni negativno utiču na svoje dete. Ali, ovaj negativan uticaj je odložen, pa se pojavi tek kada dete odraste.
-Roditelji nikad ne smeju da zaborave da su oni uzor svojoj deci. Kad dete gleda u svoje roditelje koje voli i poštuje, ono i kad odraste želi da bude kao i oni. Ali, ako je nešto što roditelj čini detetu odbojno i neprihvatljivo, ovaj proces je poremećen ili blokiran. Posledica je da dete ne želi da liči na svoje roditelje.
Identifikacija s roditeljima
Ovaj proces identifikacije je veoma važan kada je reč o roditelju istog pola. Na primer, ako devojčica ima požrtvovanu majku koja joj se do te mere posvećuje da zanemaruje sebe i svoje druge uloge, devojčica u njoj neće videti pozitivan uzor i verovatno kasnije neće želeti da liči na nju. Kad odraste može da misli da je biti majka nešto vrlo zahtevno što traži prevelike žrtve, tako da čak može odlučiti da nikad ne postane majka. Isto tako, dete koje vidi svoje roditelje samo kako rade i nikad se ne odmaraju i ne zabavljaju, odlučuje da nikad neće biti kao oni. Bežeći od tog modela mlada osoba često odbija da odraste i preuzme odgovornost.
B.Gajić
Foto: Jelena Vlatković
Knjigu “Roditeljovanje” po ceni od 1265 dinara + PTT troškovi možete poručiti telefonom 066 060820 ili putem porudžbenice:
Isporika na teritoriji Srbije
Saveti Zorana Milivojevića:
Kako ne upropastiti sopstveni život tražeći pravu ljubav?
Da li je ljubav smisao života?
Kako preživeti burne partnerske odnose?
Posledice nezadovoljstva sopstvenim životom
Ko je razdvojio ljubav od seksa?
Zašto ljubav boli i kuda vode pogrešna uverenja?
Mora li razvod da bude traumatičan?
Kad je pravo vreme za brak i ozbiljnu vezu?
Lekoviti razgovori sa Zoranom Milivojevićem
“Svako ima nekog, a ja sam sam(a) ….”
Postoji li bezbolan raskid?
Kako živeti od ljubavi?
Život na distanci
Zašto smo usamljeni?
Kako povezati mozak i srce?
Zašto biramo pogrešne partnere?
Saveti 50 stručnjaka za emocije u “Svetskoj knjizi o ljubavi”
Gde je ta radost u malim stvarima?
Formule roditeljstva
Za vezu ljubav nije dovoljna
Mentalna higijena
Kako je zaljubljenost pojela ljubav?
Intervju sa Zoranom Milivojevićem:
© by BGonline. All rights reserved