BG online

Psihološka prva pomoć

Emocionalne posledice života u lošem braku i veza sa mlađim muškarcem

U vezi sam sa 9 godina mladim muškarcem i bez obzira na to što se lepo slažemo mnogo me brine razlika u godinama i koraci koji su pred nama. Ja imam decu, on nema, ja sam izašla iz braka od kojeg se verovatno nikad neću oporaviti i ne nameravam da imam više dece.

Naravno, muči me pitanje „Šta ako jednog dana poželi mlađu ženu pored sebe?“ Nisam spremna na takva razočaranja. Trenutno nemam nijedan razlog da prekinem ovu vezu, ali počinju da me opsedaju ove misli…

„Nakon razvoda korisno je pokušati obraditi svoja osećanja i doživljaje iz perioda braka i razvoda da bismo mogli da nastavimo dalje što manje oštećeni ili zarobljeni prošlim iskustvima. Razvod je proces sa svojim fazama koje prolazimo. Uvek je značajno pitanje sledeće veze i izbora partnera nakon razvoda. U zavisnosti od toga da li smo i kako emotivno obradili prošla iskustva, ona mogu više ili manje uticati na našu novu vezu i izbor partnera. Mislim da je dobro ući u novu vezu nakon razvoda, možda samo ne prebrzo. Nova veza nakon razvoda je zdrav pokazatelj da sebe nismo otpisali u tom ljubavnom smislu i govori o našim očuvanim potrebama i nadama. S druge strane, važno je i kako se odnosimo prema tom odnosu. On ne treba da bude lek za stare rane, beg od prošlih iskustava ili pokušaj reparacije. Možda je najbolje da idemo korak po korak, ne očekujući da prva veza nakon razvoda mora da bude ta neka naša prava veza u kojoj ćemo ostati. Možda možemo sebi da dozvolimo da nam samo bude lepo i da se ne opterećujemo niti prošlošću niti budućnošću.
U svakoj vezi neke objektivne razlike između partnera, kao sto su npr. godine, deca i sl. utiču na odnos, ali ne mora da znače i nepremostive prepreke. Razlika u godinama sama po sebi nije prepreka za partnerski odnos. Ono što može da bude problem je način na koji je mi doživljavamo, odnosno značenje koje pridajemo toj razlici i strahovi koje nam ona provocira. Možda je značajnija razlika to što jedan partner ima a drugi nema decu, jer je to jedna od važnijih tema u dugotrajnim partnerskim odnosima. Možda bi bilo najbolje da sa nekim porazgovarate jer najvažnije je kako se mi sami sa sobom osećamo. Važno bi bilo znati i neke konkretne informacije: kad ste se razveli, koliko dugo ste u ovoj emotivnoj vezi, kako funkcionišete i u drugim oblastima i sl. da bi se mogao dati pun odgovor u vašoj situaciji.“

Branislava Pavlović, psiholog
Foto: Dario Konstantinović

www.branislavapavlovic.rs
e-mail: pavlovic.branislava@outlook.com
FB: www.facebook.com/Pavlovic-Branislava-psiholog-i-psihoterapeut

Intervju sa Branislavom Pavlović:

Porodica u krizi

Vaša pitanja za saradnike BGonline-a možete postaviti mejlom: psiholoskapodrska011@gmail.com

© by BGonline. All rights reserved

Prijavite se za newsletter BGonline-a! Radite na sebi, tu uvek ima posla!

Ostavite komentar

Komentar

Please Login to Comment.

To Top
PROČITAJTE I OVO:
Knjige kojima će se vraćati Od roditelja najviše zavisi kakav…

You cannot copy content of this page