Ljubav predstavlja rad na potencijalima voljene osobe i podrazumeva odnos nesmetanog rasta i razvoja oba partnera. S druge strane, da bi se erotska i seksualna želja održala, neophodna je određena količina strasti. Njeno gašenje i slabljenje je redovna i veoma česta pojava u dugotrajnim odnosima. To je zbog toga što je ljubav sentiment koji inkorporira zbližavanje, iskren odnos, upoznavanje, podršku i pomoć. Jednom rečju, BLISKOST.
Kako izgleda zdrava veza?
Na žalost, kad nekog dobro poznajemo, onda gubimo slatku iluziju o njemu kao biću, nema idealizacije i često nema zdrave distance koja čuva strast. Šta je to “zdrava distanca”? To je čuvanje vlastitog vremena i parčeta ličnog života, čak i kad smo u ljubavno-partnerskom odnosu.
Povremena razdvajanja, vlastiti prijatelji, kutak za čitanje i muziku, hobiji, pa i samostalna masturbacija, veoma su korisni sadržaji koji čuvaju strast u jednom odnosu. Prevelika distanca, kao i potpuno utapanje u “mi” odnos, nisu primeri zdravog vezivanja, kao ni zdrave veze.
Imate li vreme za sebe?
Ljubav treba da neguje, kako bliskost, tako i distancu i da nam na taj način čuva strast. Ovo nije lako postići i zbog toga mnogi parovi gube bitku sa utapanjem sebe u odnos ili pak, brzim gašenjem odnosa zbog prevelike distance i odvajanja.
Dakle, treba voditi računa o tome da vaša veza ima tri aspekta kad je vreme u pitanju. Prvi je VAŠE VREME, drugi je ZAJEDNIČKO VREME i treći PARTNEROVO VREME.
Idealno bi bilo da svaki aspekt čini trećinu ukupnog životnog vremena jedne veze, ali za početak, dovoljno je samo da sva tri postoje, a za raspored neka se pobrine svaki par, ponaosob.
Marko Braković, psihoterapeut
Foto: Dario Konstantinović
© by BGonline. All rights reserved