Samoubistvo nije rešenje
Samoubistvo predstavlja čin namernog oduzimanja sopstvenog života i obuhvata čin samoubistva, pokušaj samoubistva, samoubilačke ideje i namerno samopovređivanje. Važno je znati da osobe koje razmišljaju o samoubistvu možda neće potražiti pomoć, ali to ne znači da je ne žele ili da im nije potrebna. One najčešće ne žele da umru, već žele da prekinu nepodnošljivu patnju koju osećaju.
Glavni uzroci samoubistva su mentalne bolesti i poremećaj ponašanja, dok su okidači ili nepostojeći uzročnici stresne situacije u svakodnevnom životu sa kojima individua nije u stanju da se nosi. Od psihijatrijskih poremećaja najviši samoubilački rizik imaju: depresija, bolesti zavisnosti, shizofrenija, granični poremećaj ličnosti.
Važno je znati prepoznati znakove upozorenja u ponašanju, shvatiti ih ozbiljno i razgovarati o njima sa suicidalnom osobom što su ključni koraci u prevenciji samoubistva.
Postavljanje pitanja o samoubistvu obično smanjuje napetost oko ove teme, doprinosi boljem razumevanju i čak olakšanju što se ove teške misli mogu sa nekim podeliti. Znati prepoznati znakove upozorenja u ponašanju, shvatiti ih ozbiljno i biti u stanju razgovarati o njima sa suicidalnom osobom ključne su tačke u prevenciji samoubistva.
Klinika za psihijatrijske bolesti dr Laza Lazarević pruža 24h, sedam dana u nedelji psihosocijalnu podršku.
Nacionalna SOS linija za prevenciju samoubistva 0800/309-309 opcija 1
Nacionalna linija za psihosocijalnu podršku u uslovima epidemija COVID-19 0800/309-309 opcija 2
Nacionalna linija za pomoć adolescentima 0800/309-309 opcija 3
Nacionalna linija za psihološku podršku ženama pre, u toku i nakon trudnoće 0800/309-309 opcija 4