BG online

ZDRAVLJE

Novi pristup u lečenju mioma

OPERACIJA SE MOŽE IZBEĆI

Ginekološko-akušerska nedelja koja je svečano otvorena u Beogradu plenarnim simpozijumom pod nazivom „Menja se pristup u lečenju mioma“ u fokus stručne javnosti je stavila problem sa kojima se u životu suočava gotovo svaka treća žena.
O lečenju mioma i novim terapijskim mogućnostima govorili su čuveni prof. dr Žak Done iz Belgije, kao i istaknuti domaći stručnjaci Prof. dr Snežana Rakić, predsednica ginekološko-akušerske sekcije Srpskog lekarskog društva i V.D. direktor GAK „Narodni Front“, prof. dr Aleksandar Stefanović, direktor Klinike za ginekologiju i akušerstvo KC Srbija i predsednik UGOSCGRS, prof. dr Tihomir Vejnović, direktor Klinike za ginekologiju i akušerstvo KC Vojvodina, kao i prof. dr Ana Jovanović, načelnica dnevne bolnice GAK „Narodni Front“.

Profesor Žak Done posvetio je svoju karijeru borbi protiv mioma, a u Belgiji vodi i istraživački centar koji proučava vezu između mioma i steriliteta.
-Uveo sam mnogobrojne hirurške tehnike ukljanjanja mioma, a nakon decenija iskustva zaključio sam da je mnoge žene bolje ne operisati. Miomi se često javljaju kod mladih žena koje još nisu rađale, operacije se često ponavljaju i sve to nosi rizike, a neretko se uklanja i materica. Nova strategija je terapija lekovima zahvaljujući čemu se operacija izbegava kod svakog drugog slučaja. Takođe, medikamentozna terapija može biti adekvatan izbor i za žene u perimenopauzi, imajući u vidu da se može primenjivati dugoročno, dok žena ne uđe u menopauzu, kada će fiziološki doći do regresije simptoma, čime se potencijalno može izbeći operacija- kaže profesor Done.
Govoreći o problemima žena sa miomima Prof. dr Aleksandar Stefanović je objasnio da miomi materice predstavljaju najčešće dobroćudne tumore glatkih mišića materice i javljaju se kod žena u reproduktivnom periodu.
-Mogu varirati po broju i veličini od mikroskopskih dimenzija, do težine i po nekoliko kilograma. Kod određenog broja žena koje imaju izražene simptome (20%-50% žena sa miomima) javlja se osećaj pritiska na mokraćnu bešiku ili debelo crevo, bol u donjem delu leđa ili bol u trbuhu, nelagodnost prilikom seksualnog odnosa, nepravilna i obilna krvarenja iz materice čija je posledica anemija koju je obično teško lečiti. Svi nabrojani simptomi u značajnoj meri utiču na kvalitet života kod velikog broja žena. Takođe, u određenom procentu miomi mogu biti i uzrok neplodnosti, komplikacija u trudnoći ili pobačaja. Svi nabrojani simptomi u značajnoj meri utiču na kvalitet života kod velikog broja žena.
Brojni stručnjaci jednoglasni su u zaključku da se mioma ne treba plašiti i ohrabruju sve žene da idu na redovne ginekološke preglede, jer samo na taj način lekari mogu na vreme da uoče promene i da pravovremenim terapijama ih uspešno leče.

© by BGonline. All rights reserved

Prijavite se za newsletter BGonline-a! Radite na sebi, tu uvek ima posla!

Ostavite komentar

Komentar

Please Login to Comment.

To Top
PROČITAJTE I OVO:
STRES, NEPRIJATNE EMOCIJE I DEPRESIVNOST KAO NAJČEŠĆI OKIDAČI Svoju lekarsku…

You cannot copy content of this page