BG online

Roditeljstvo

Roditelji mogu mnogo da pomognu detetu koje ima astmu (Dr Branimir Nestorović)

„Oko 50 % dece koja ima dijagnozu astme tek ponekad ima poneku opstrukciju, ponekad treba da se inhalira i živi normalan život. Predrasude su da će im astma uništiti pluća, da će imati ograničene aktivnosti, da su pumpice opasne po život, da će doživotno da ih koriste i neće moći da se „skinu“ s njih, kao da je to neka vrsta droge.“

Pedijatar mora da voli decu, kaže prof. dr Branimir Nestorović iz čije su ordinacije protekle četiri decenije deca izlazila sa osmehom i bombonama, čokoladicama i lizalicama koje je čuveni pulmolog i alergolog uvek imao spremne za njih. Dok se priseća nekih prošlih dana konstatuje da su nekad lekari imali bolji kontakt sa pacijentima i da su vremenom prestali da razgovaraju sa njima.

Sa pacijentima je važno razgovarati

Nakon usavršavanja u Norveškoj na prestižnom institutu za komplikovanu astmu gde se prvi put susreo sa holističkom medicinom, pre više od dvadeset godina dr Nestorović je st4ekao znanja koja je počeo i sam da primenjuje u praksi.
-Do tad sam mislio da leče pacijente komplikovanim lekovima, a u stvari je to bilo šetnjama, razgovorima, crtanjem, slikanjem, gde je veoma bila važna psihogena komponenta. Više su bili posvećeni fizičkoj rehabilitaciji nego što su primenjivali lekove. Direktor instituta mi je tad pokazao knjižicu u kojoj je pisao o komunikaciji sa pacijentima, a na naslovnoj strani je bio doktor koji drži slušalice u ušima vezane u čvor, čime je hteo da kaže da doktori ne slušaju pacijenta i da jedni druge ne razumeju. Istina je da pacijenti postavljaju pitanja i nikad nema dovoljno vremena da se s njima razgovara. Nakon toga sam napisao knjižicu „Pobediću astmu“, a uz nju su nastali i bojanka i vhs kaseta sa tom tematikom. Kad sam se penzionisao i selio iz klinike našao sam neko od tih izdanja i rekao sebi da bi trebalo to preurediti jer zaista lekar nikad nema vremena da razgovara sa pacijentima onoliko koliko je potrebno-priča dr Nestorović za BGonline.

Saveti za roditelje

Dopunjeno izdanje knjige dr Nestorovića koje je nedavno objavljeno pod nazivom „Dete sa alergijom, ekcemom i astmom“ ima 180 strana.
-U knjizi se nalazi mnogo saveta za roditelje, od toga u koji položaj treba da stavi dete koje šišti čime će mu olakšati disanje, preko toga šta mogu da mu daju i na koji način, kako se pravilno koristi inhalator, tu je i puno objašnjenja i praktičnih saveta o tome šta može da pomogne. Pisao sam i o bavljenju sportom i koji sportovi se preporučuju, kako treba da trenira dete sa astmom, šta ako šišti posle zamaranja. Edukacija roditelja je veoma važna, a mnogo toga mogu da urade za svoj decu. Jednostavno, samo ne znaju i zbunjeni su, a prevashodno usled šoka kad se sretnu sa dijagnozom. Mislim da je dijagnoza astme malo zloupotrebljena, jer se često postavlja i ljudi misle da će dete biti hendikepirano, uzimati lekove celog života, ali kod većine dece to nije tako. Oko 50 % dece koja ima dijagnozu astme tek ponekad ima poneku opstrukciju, ponekad treba da se inhalira i živi normalan život. Predrasude su da će im astma uništiti pluća, da će imati ograničene aktivnosti, da su pumpice opasne po život, da će doživotno da ih koriste i neće moći da se „skinu“ s njih, kao da je to neka vrsta droge.

Kućnim ljubimcem protiv ekcema

Deo knjige dr Nestorović je posvetio alergijama i ekcemu kod dece.
-Koprivnjače se na primer roditelji smrtno plaše, a to je najbezazlenija bolest, mada im te promene na koži strašno izgledaju. Puno je toga za šta mi doktori nemamo vremena da pričamo sa pacijentima, a vremenom sam shvatio na koja pitanja treba da se odgovori i tako koncipirao knjigu. Mi doktori pričamo ono što je nama interesantno, a to opet ne interesuje roditelje, već neke običnije teme u odnosu na plućne funkcije- npr. da li će deca moći da budu aktivni sportisti, kako će astma uticati na njihov život, neke konkretne stvari.
Alergije umeju da budu vrlo neprijatne i da naprave brojne probleme. Dr Nestorović kaže da nije loše ukloniti iz kuće „skupljače“ alergena, ali da ni u tome ne treba preterivati.
-Ne valja živeti ni u sterilnoj sredini, možda npr. kod alergije na prašinu treba ukloniti tepihe, ali kuće koje nemaju trunke prašine takođe nisu dobre za decu. Nekad je bila preporuka da deca kojima alergološka proba pokaže alergiju na mačiju ili pseću dlaku nemaju ljubimce, ali i to se promenilo. Na emocionalnom nivou je šok za dete da mu se uskrati „najbolji drug“, ne možete mu izbaciti važno biće iz okruženja. Nemačko udruženje dermatologa za ekcem preporučuje da se kupi kuče jer tečnost koja se luči u korenu njihove dlake povoljno deluje na ekcem.

Alergija na hranu

Kada je reč o alergiji na hranu, dr Nestorović kaže da je ona uglavnom prolazna. -Nekad je bilo aktuelno stanovište da se detetu što kasnije uvede hrana, ali i to se promenilo. Sad je to od 4. meseca, mada ja mislim da treba i ranije. Dete može jesti svu hranu, jedino je ostalo pitanje kikirikija koji ima više štete nego koristi. Deca često imaju alergiju na neku hranu i vremenom ona obično prolazi. Jedino je na kikiriki alergija često trajna. Aero zagađenje je veoma značajno za nastanak alergije. Zagađenje vazduha preko sluzokože pokreće taj mehanizam i to je teško kontrolisati-zaključuje dr Nestorović.

Branka Gajić
Foto: Dario Konstantinović

 

Knjige dr Nestorovića  “Između dva sveta” (2750 dinara + troškovi dostave) , “Karcinom” (2000 dinara + troškovi dostave) , “Dete sa alergijom, ekcemom i astmom” (1700 dinara + troškovi dostave),  “Drugi svet” (2150 dinara + troškovi dostave), “Pedijatrijska propedevtika” (1100 dinara + troškovi dostave) , “Autosugestija” (1630 dinara + troškovi dostave) i “Kako do zdravlja na prirodan način” (2000 dinara + troškovi dostave) možete poručiti telefonom 066060820 ili putem porudžbenice:




     

    U kuhinji sa Majom Volk

    By BGonline / 05/11/2024 / 0 Comments

    Emocionalna iscrpljenost

    By BGonline / 25/10/2024 / 0 Comments

    Samo se triput voli

    By BGonline / 12/11/2024 / 0 Comments

    Recept za kuvano vino

    By BGonline / 20/11/2024 / 0 Comments

    Ne dozvolite strahu da kontroliše vaš život

    By BGonline / 24/10/2024 / 0 Comments

    Knjige dr Branimira Nestorovića o karcinomu, astmi, ekcemu i alergijama

    Kad izgubite veru u ljude izgubili ste sebe

     

    © by BGonline. All rights reserved

    Prijavite se za newsletter BGonline-a! Radite na sebi, tu uvek ima posla!

    Ostavite komentar

    Komentar

    Please Login to Comment.

    To Top
    PROČITAJTE I OVO:
    Nakon velikog uspeha i interesovanja koje je izazvala knjiga „Između…

    You cannot copy content of this page