Život ispunjen brigama, strepnjom i strahom
„Posao našeg mozga je da nam pomogne da preživimo, a budući da je u nekom trenutku povezao rešavanje problema sa brigom smatra da je takvo ponašanje za nas najbolje..“
Kad pokušavate da prevaziđete anksioznost i promenite navike važno je da naučite kako mozak funkcioniše i da sve radite postepeno. Intelektualno ili konceptualno poznavanje stvari je tek prvi korak. Prava brzina je prva brzina. Nikako ne ubrzavajte i ne radite ništa preko reda- neki su od saveta psihijatra Džadsona Bruera, autora knjige „Razmrsite klupko anksioznosti“ u kojoj pozivajući se na naučne činjenice i svoju lekarsku praksu piše o tome kako prekinuti cikluse brige, strepnje i straha.
Briga kao loša navika
Dovoljno je da se briga oseti samo nekoliko puta pre nego što naš mozak stekne naviku da se tako ponaša svaki put kad smo anksiozni, ali koliko često nalazimo rešenje za neki problem? Konstatuje Džadson Bruer i u knjizi „Razmrsite klupko anksioznosti“ objašnjava na koji načine sami sebe sabotiramo tražeći mir i trudeći se da skrenemo svoje misli.
„Uzimanje pametnog telefona u ruke da bi se proverile najnovije vesti ili odgovorilo na nekoliko mejlova može omogućiti kratak predah od anksioznosti, ali time stvaramo novu naviku a to je da odvlačimo sebi pažnju, a da smo pod stresom ili smo zabrinuti. Kad odvlačenje pažnje ne uspe preostaje nam da smislimo nešto drugo. To može dovesti do još veće zabrinutosti, a to brižno razmišljanje postaje sopstveni okidač. I nije neka nagrada, zar ne?… Iako briga ne pomaže, naš stari mozak i dalje pokušava da radi isto. Upamtite, posao našeg mozga jeste da nam pomogne da preživimo, a budući da je u nekom trenutku povezao rešavanje problema sa brigom smatra da je takvo ponašanje najbolje. Naš mozak i dalje povlači polugu slot mašine koja brine u nadi da će postići dobitno rešenje“- objašnjava Džadson Bruer.
Misli koje ometaju svakodnevicu
Briga ima kvalitet doktora Džekila i gospodina Hajda- ovako je Bruer opisao ulogu misli koje mnogima ometaju svakodnevicu. „Kao da briga čini sve što je u njenoj moći da vam pomogne da preživite pokušavajući da razreši koji god problem bio pred njom. Ali nemojte da vas to zavara jer je iznutra kvarna i brzo se okreće protiv vas kad ne nađe rešenje. Kao neko ko je upao u nabujalu reku, briga vas doziva da joj pomognete sa obale. Mahnito se hvata za vašu ruku ili nogu zbog čega gubite ravnotežu i bivate uvučeni u brzake zajedno sa njom ili u beskrajni vrtlog anksioznosti gde ne znate šta je gore, a šta dole. Taj ciklus navike „anksioznosti koja pokreće brigu koja pokreće anksioznost“ može se veoma teško prekinuti ako ne shvsatite da vam i briga i anksioznost guraju glavu pod vodu u pokušaju da se sami spasu od davljenja…“
Epidemija iscrpljenosti
Mapiranje ciklusa navika je prvi korak u radu sa anksioznošću. Anksioznost ne nestaje nekakvom čarolijom prosto zato što vidimo da je rođena i odgajana ponavljanjem i da postaje samoodržavajuća navika. Njeno racionalno razumevanje je početak svega, neki su od uvida autora knjige „Razmrsite klupko anksioznosti“ u kojoj detaljno piše i o epidemiji iscrpljenosti, iskoraku iz anksioznosti, svim postupnim koracima, mapiranju uma, tipovima svesnosti, tome kako mozak donosi odluke, učenju iz prošlosti, ciklusima odlaganja obaveza, lekarima i njihovim napadima panike, ličnim pričama ljudi sa kojima je radio, zašto su prethodne strategije protiv anksioznosti bile neuspešne…
Knjigu “Razmrsite klupko anksioznosti” po ceni od 999 dinara + troškovi dostave možete poručiti telefonom 066060820 ili putem porudžbenice: