BG online

Hrana & Recepti

Slatkiši od kojih se nećete ugojiti

Sirovi kolači, torte, mafini, palačinke…

Poslastice pripremljene bez šećera, brašna, jaja, mleka, margarina ili putera izuzetno su ukusne, a u to su se uverili svi oni koji su jeli kolače koji se pripremaju bez pečenja. Mihaela Brijak je objavila luksuzno opremljenu knjigu recepata i saveta “Slatke strasti” u kojoj otkriva sve ono što vam može biti od koristi kako bi i vaše poslastice pripremljene na ovaj način bile ukusne.
Zdrave torte i kolači pogodni su za dijabetičare, ali i sve one koji žele da regulišu telesnu težinu, imaju više energije, bistriji um, osnažen duh, vedrinu i radost. Recepti za poslastice Mihaele Brijak opisani u knjizi “Slatke strasti” su uglavnom jednostgavni za pripremu, a sastojke koji su vam potrebni možete naći u prodavnicama zdrave hrane.
Mihaela važi za odličnog poznavaoca sirove ishrane i eksperta za pripremanje kolača i torti,a za sebe kaže da se u kuhinji oseća kao umetnica. Ako odlučite da probate sirove poslastice unosićete u organizam zdrave kalorije koje se drugačije razgrađuju i na koje orgazam mnogo drugačije reaguje. Sirove poslastice se jedu bez straha od toga da ćete se ugojiti jer se zdrave masnoće drugačije deponuju u organizmu. Od njih se baš i ne deblja (osim ako ne jedete 2 torte dnevno), dodaje Mihaela Brijak koja je neke svoje slatke tajne otkrila čitaocima BGonline-a.
Da li slatkiši koji se pripremaju bez šećera mogu biti slatki i jednako ukusni kao oni tradicionalni kolači ili torte koji se peku i sadrže jaja, mleko, brašno?
-U današnje vrijeme naša su nepca naviknuta na jako slatke ukuse, s puno maslaca, margarina i mnogo šećera. Ali i sami znamo da to nije zdravo i da opterećuje pre svega jetru, ali i ostale organe. Mnogi mi kažu da se, kad jedu sirove poslastice osećaju mnogo bolje. Ipak se tu radi o zdravim masnoćama i zdravijim varijantama šećera, a sirove su poslastice vrlo ukusne i dovoljno slatke. Ponekad ljudima treba malo vremena da se priviknu na drugačiji, malo manje sladak ukus, ali kupci mi često pišu da otkad su počeli konzumirati sirove torte ili npr.moje kuglice od lešnjaka, namaz od čokolade Miatela ili sirovu čokoladu da se više ne vraćaju na rafinirane šećere. Inače moje kuglice čiji recept možete pronaći i u knjizi, su pravi hit u Hrvatskoj. Ne treba se plašiti novih ukusa i pozivam vaše čitaoce da se odvaže i probaju da pripreme neku sirovu poslasticu. Verujem da će se oduševiti.
Mnoge će se domaćice pre susreta sa vašim receptima upitati šta je u njima “zamena”za jaja, šećer, brašno, margarin/ puter?
-U pripremi sirovih poslastica koristim maslac od badema ili orašida, kakao maslac i kokosovo ulje. Zatim tu su i mleka od orašastih plodova koja sama pripremam, ali moguće ih je kupiti u radnjama. Uvek preporučujem mleko od oraha, kokosa, indijskih oraščića, badema, susama, konoplje, čokolade ili banana (recepti u knjizi). Umesto šećera koristim zaslađivače kao što su: agavin sirup, rogač, kokosov šećer (šećer cveta kokosove palme) kokosov nektar i pastu od datulja. Upotrebljavam i dosta sušenog voća a ponekad i lucuma prah ili vrlo popularan javorov sirup.
Koji je vama omiljeni sirovi slatkis i koji se najlakše, a koji najduže priprema?
-Obožavam sirovu čokoladu i vrlo često je spremam jer imam i dvoje malih izelica. Za pripremu mi treba otprilike desetak minuta, nakon čega se mora dobro ohladiti. Kao što vidite malo je vremena potrebno za pripremu sirovih poslastica. Najlakše mi je da pripremim torte, tu sam postala pravi ekspert i dnevno ih obično pripremim desetak uz naravno ostale proizvode. Za većinu poslastica potrebno mi je od deset do dvadeset minuta i to je još jedan razlog zašto sve vise ljudi voli sirove slatkiše u današnjem užurbanom načinu života. Najduže pripremam torte koje na sebi imaju puno dekoracija jer sve njih pravim ručno i u tom slučaju je u pitanju 25 minuta, ne računajući hlađenje, što je još uvek vrlo malo vremena.
Kako ste koncipirali knjigu, koje segmente sadrži i šta će prelaskom na sirove kolače, torte i mafine dobiti oni koji se odluče za taj korak?
-Knjiga ima 181 stranicu i šest odvojenih celina. U uvodu se mogu pronaći korisne informacije o opremi i glavnim namirnicama za pravljanje sirovih poslastica. Prva celina obrađuje keks, rolade i kolačiće, drugom celinom “caruju” čokolade, kreme, namazi i pudinzi, u trećoj vas čekaju slasne i mirisne sirove torte, četvrta donosi svima omiljene palačinke, a poslednja, mnogima omiljena celina donosi sladolede i napitke. U knjizi možete pronaći mnogo recepata i videti na atraktivnim fotografijama kako bi te poslastice trebalo da izgledaju.

Branka Gajić

Knjigu “Slatke strasti” Mihaele Brijak Devescovi po ceni od 1980 dinara + ptt troškovi možete poručiti telefonom 066 060820 ili putem porudžbenice:



    Sirova hrana kao stil života

    Sirova hrana – Mihaela Brijak Devescovi

    © by BGonline. All rights reserved

    Prijavite se za newsletter BGonline-a! Radite na sebi, tu uvek ima posla!

    Ostavite komentar

    Komentar

    Please Login to Comment.

    To Top
    PROČITAJTE I OVO:
    „Porodični posao je delom i jači od braka, a najbliži…

    You cannot copy content of this page